A Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem témakörű Tűzvédelmi Műszaki Irányelvben megfogalmazottak szerint az elektrosztatikus feltöltődés miatt bekövetkező szikrázás vagy kisülés hatására bizonyos környezeti feltételek mellett robbanás következhet be. Az elektrosztatikus feltöltődés és kisülés elleni védelem célja, hogy villamos és nem villamos jellegű intézkedésekkel csökkentse a robbanás elektrosztatikus feltöltődésből eredő bekövetkezésének kockázatát.
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet szerint az elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem megfelelő, ha a tervezést, létesítést, üzemeltetést és karbantartást a vonatkozó műszaki követelmény szerint végzik, és az elektrosztatikus feltöltődés elleni védelmet a felülvizsgálatot követően a felülvizsgáló megfelelőnek minősíti.
A felülvizsgálat elvégzése kötelező
- az üzembe helyezés előtt,
- az átalakítás, bővítés után,
- tűzesetet követően,
- a technológia változása után vagy
- a meglévő építmény, szabadtér elektrosztatikus védelmén legalább 3 évente, ha gyártó, telepítő a műszaki leírásban, dokumentációban vagy a telepítési technológiai dokumentációban nem rendelkezik ennél rövidebb időtartamról.
A felülvizsgálat során a felülvizsgálatot végző személy az elektrosztatikus feltöltődés elleni védelmet szolgáló
- megoldások, eszközök, intézkedések,
- elektrosztatikai földelések és
- burkolatok
megfelelőségét vizsgálja.
A felülvizsgálatról a felülvizsgálatot végző személy minősítő iratot készít és ebben feltüntetni
- az ellenőrzés és a megelőző vizsgálat időpontját,
- a vizsgált létesítmény megnevezését a vizsgálat tárgyának egyértelmű meghatározásával,
- a felhasznált szabványokat, tanúsítványokat, előírásokat, műszaki irányelveket,
- a mérési körülményeket és a mérőeszközök adatait,
- a mért eredményeket,
- a mérési eredmények és az elektrosztatikai kockázat kiértékelését,
- minősítő véleményt – indokolással – a vizsgálat tárgyának megfelelőségéről, a hiányosságok felsorolását, ezek kijavítására szükséges intézkedéseket és
- az ellenőrzést végző személy nevét, székhelyét, aláírását, szakképzettségét, szakértői bizonyítványának számát, szervezet esetén az előbbieken túl a szervezet székhelyét és a cégszerű aláírást.
Az elektrosztatikus feltöltődés és kisülés elleni védelem időszakos tűzvédelmi felülvizsgálata szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.